НБУ відзвітував про зростання готівкової грошової маси з початку поточного року на 14,4%, при тому, що ВВП країни впав більше ніж на 6%.
З початку цього року готівка в обігу зросла на 14,4% (на 61,2 млрд грн) у порівнянні з її зменшенням на 1,6% (або на 6, 4 млрд грн) за аналогічний період минулого року.
На думку Нацбанку, це пов’язано із ситуацією, що склалася через поширення коронавірусу та карантинними обмеженнями, введеними для боротьби з ним: в Україні після введення карантину готівка довше затримується в обігу.
Нас переконують, що на ситуацію могли впливати зокрема такі чинники:
- під час карантину громадяни менше споживали товарів та послуг;
- збільшився попит на готівку, у тому числі “про всяк випадок”. Таке збільшення попиту на готівку відбувалося і в інших країнах, де запроваджувалися карантинні обмеження;
- посилився соціальний захист та зросли державні виплати для підтримки населення під час коронакризи, у тому числі пенсіонерів, які здебільшого віддають перевагу готівці;
- імовірно, зросли неофіційні розрахунки в тих видах діяльності, роботу яких було тимчасово обмежено через карантинні заходи.
Відтак, на одного українця припадає 71 банкнота, а розмінних та обігових монет, які є засобом платежу, – 185 (на початку року – 70 банкнот та 182 монети відповідно).
Стрімке збільшення грошової маси відбувається на тлі катастрофічного падіння внутрішнього валового продукту. Лише за 5 місяців 2020 року ВВП України скоротився на 5,9%.
Майже п’ятнадцяти відсоткове збільшення кількості монет і банкнот в поєднанні з шести-відсотковим падінням економіки може свідчити про дві беззаперечні речі:
- В Україні запущено «друкарський грошовий верстат»
- Реальна інфляція перевищує 20% за пів-року, або сягає 40% у річному вимірі
Це математика.