Свідчення Волкера: Високопосадовий американський дипломат в Україні вважав, що «було божевіллям» блокувати військову допомогу для країни, оскільки вона протистояла російській агресії.
Про це свідчать докази, представлені в рамках розслідування навколо імпічменту президента Дональда Трампа.
Колишній спеціальний представник Трампа з питань України Курт Волкер більше восьми годин свідчив перед членами Комітету Палати представників США та посадовцями Комітетів з питань Зовнішніх справ, Розвідки та Нагляду Палати.
У рамках свідчень, Волкер передав текстові повідомлення розмов з дипломатами в Києві та іншим особам, пов’язаним з Україною, включаючи особистого адвоката Трампа Руді Джуліані, який відігравав головну роль у зносинах адміністрації президента США з Києвом.
Тексти містять інсайдерську інформацію про переговори минулого літа між Вашингтоном та Києвом, — передає Reuters.
На кількох сторінках повідомлень, оприлюднених головами комітетів, американські дипломати обговорили телефонну розмову 25 липня між Трампом та Зеленським, яка є ключовою подією у розслідуванні щодо того, чи варто Трампа піддати імпічменту.
Трамп попросив Зеленського в цьому заклику розслідувати справу колишнього віце-президента Джо Байдена, провідного конкурента в планах Трампа на переобрання у 2020 році.
Керівники комітету оприлюднили текстові повідомлення в четвер, разом із копією листа до інших членів Палати, в якому висловлювали «серйозну стурбованість» з приводу того, що вони назвали діями Трампа, і звинуватили його у спробах спрямувати розслідування стосовно імпічменту в хибному напрямку.
Однак республіканці, які брали участь в інтерв’ю Волкера, заявили, що представлені ним докази не містять ознак «quid pro quo» — блокування американської допомоги в обмін на допомогу України в дискредитації політичного конкурента Трампа.
У тексті від 9 вересня, після появи новин про блокування адміністрацією Трампа військової допомоги Україні, Вільям Тейлор (William Taylor), тимчасовий повірений США в українській столиці, зазначив важливість сигналу, який Вашингтон надсилає до Києва.
«Блокуванням (затримкою з наданням військової допомоги), ми вже похитнули свою віру в нас», — сказав Тейлор у текстовому повідомленні Гордону Сондленду (Gordon Sondland), американському послу в Європейському Союзі.
«Я вважаю, що є божевіллям відмовлятись від військової допомоги з огляду на політичну кампанію», — сказав Тейлор в іншому текстовому повідомленні.
Сондленд відповів, що вважає, що Тейлор помилився щодо намірів Трампа, сказавши, що Трамп хотів відмовитися від допомоги через занепокоєння станом корупції в Україні. У тексті він заперечив, що існує «quid pro quo», яке б пов’язувало надання допомоги Україні з тим, чи погодиться Зеленський поновити розслідування щодо Байдена.
Трамп заморозив майже 400 мільйонів доларів американської військової допомоги Україні незадовго до телефонної розмови з Зеленським, наразившись на звинувачення від демократів у зловживанні зовнішньою політикою США для отримання особистої вигоди.
Трамп заперечив неправомірність своїх дій та охарактеризував телефонну розмову як «ідеальну», і багато хто з його прибічників-республіканців назвали розслідування стосовно імпічменту як кричуще політичне переслідування.
Тейлор зараз є головним американським дипломатом у Києві, оскільки адміністрація Трампа наказала колишньому послу Марі Йованович повернутися до Вашингтона до завершення терміну її повноважень. Йованович була атакована орієнтованими на республіканців ЗМІ.
Наступного тижня вона мусить свідчити в Палаті Представників.
Оприлюднені тексти стосуються широкого кола питань, включаючи обговорення між американськими дипломатами прагнення українських посадовців, аби Вашингтон сприймав Україну серйозно, а не використовував лише як інструмент у внутрішній політиці США.
Три голови комітетів — Адам Шифф (Adam Schiff), що очолює Комітет з Розвідки; Еліот Енгель (Eliot Engel), який керує Комітетом Зовнішньої політики в Палаті, та Ілля Каммінгс (Elijah Cummings), який керує комітетом Нагляду, — заявили, що мають набагато більше матеріалів і сподіваються незабаром їх оприлюднити.
Довідково
Qui pro Quo (читається кві про кво) — латинський вираз, який буквально означає щось за щось. Може означати:
- приблизно рівноцінний обмін товарами або послугами
- плутанина, непорозуміння, часто з комічним присмаком
На Заході частіше вживається варіант виразу Quid pro quo.