Загиблий під час спроби посадки на Місяць ізраїльський посадковий модуль Beresheet відродиться у новому космічному апараті американо-української приватної космічної компанії Firefly Aerospace
Перший ізраїльський місячний посадковий апарат врізався в поверхню Місяця 11 квітня, але конструкція загиблого космічного корабля може знайти своє продовження під час майбутніх місій на Місяць. Американська компанія Firefly Aerospace, власником якої є відомий український бізнесмен Максим Поляков, заявила, що співпрацює з Israel Aerospace Industries (IAI) над створенням нового транспортного засобу для місячних місій, що ґрунтується на кресленнях загиблого модуля. Firefly Aerospace стверджує, що розробка нового апарату базуватиметься на «вивченні уроків», отриманих від аварії Beresheet, щоби новий апарат не спіткала та ж сама доля.
Посадковий місячний модуль Beresheet, що був побудований IAI, мав би стати першим приватним транспортним засобом, який торкнувся поверхні Місяця. Після того як Beresheet був успішно запущений в космос і без пригод дістався місячної орбіти, його посадка була невдалою. Головний двигун корабля тимчасово втратив тягу під час спуску на поверхню. В результаті, Beresheet не встиг загальмувати і на високій швидкості врізався в Місяць.
Після прикрої аварії неприбуткова організація, що керувала місією Beresheet, SpaceIL, пообіцяла відправити на Місяць інший космічний апарат під назвою Beresheet Shtayim або Beresheet «Два». Проте, минулого місяця SpaceIL вирішила відмовитися від анонсованої другої космічного місії.
Тепер компоненти дизайну Beresheet отримають другий шанс здійснити посадку на Місяць. Firefly Aerospace є однією з дев’яти компаній, що були відібрані NASA в рамках програми CLPS — ініціативи, спрямованої на відправлення невеликих робототехнічних комплексів на місячну поверхню. Нещодавно пройшов «другий тур виборів» і NASA залишила три з дев’яти компаній, які спробують відправити перший космічний корабель на Місяць в рамках цієї програми. Але Firefly Aerospace все ще перебуває в стадії розвитку і може бути обраний для майбутніх місій.
Якщо Firefly Aerospace прийме рішення про політ на Місяць, то посадковий апарат компанії на ім’я Genesis, використає більшу частину дизайну Beresheet, а також досвід, накопичений фахівцями команди IAI. «Firefly Aerospace радо співпрацює з Israel Aerospace Industries над спільним проектом посадкового модуля для NASA в рамках програми CLPS», — йдеться у заяві Шей Феррінга (Shea Ferring), віце-президента Firefly Aerospace. Ім’я апарату також перегукується з Beresheet, що означає «Genesis» на івриті.
Firefly Aerospace відмовилася надати додаткові подробиці про Genesis, в тому числі про обсяг корисного навантаження і можливі дати першого польоту, заявивши, що інформація буде доступна найближчим часом, хоча, у Firefly Aerospace ще немає власної ракети-носія. Компанія була відроджена після банкрутства в 2016 році і працює над створенням своєї першої невеликої ракети під назвою Alpha, яку планує запустити до кінця цього року з космодрому в Каліфорнії. «Genesis» планують відправити до Місяця іншою ракетою на ім’я Beta, яка є в планах розробки Firefly, але наразі дата запуску ще не визначена — передає The Verge
Довідково:
Firefly Aerospace — приватне аерокосмічне підприємство, базоване в Остіні (Техас, США), яке розробляє легкі ракети-носії для запуску вантажів у космос. Фірма є прихильником ідеї «Нового космосу» — руху в аерокосмічній промисловості, що має за мету збільшення доступності космосу за рахунок технічних інновацій, що мають зменшити вартість запусків, а також за рахунок подолання адміністративних та логістичних обмежень, пов’язаних зі залежністю від національних космічних установ. Наразі власником компанії є український підприємець Максим Поляков. Загальний обсяг інвестицій, вкладених Поляковим в FFS, склав 75 мільйонів доларів США. 17 травня 2018 року компанія Firefly Aerospace відкрила в українському місті Дніпрі свій науково-дослідницький центр. У його штаті щонайменше 150 співробітників. Центр оснащено найбільшим в Україні промисловим 3D-принтером, призначеним для високоякісного друку металом. Також компанія має офіси у Вашингтоні та Токіо. Firefly Aerospace отримала дозвіл ВПС США на використання стартового майданчика SLC-2W на авіабазі Ванденберг. Підприємство розраховує здійснити перший запуск ракети моделі «Альфа» у третьому кварталі 2019 року та вийти на щомісячні запуски під кінець 2020 року, а в 2021 році — на два запуски у місяць.