Зеленський порівняв ООН із супергероєм на пенсії, який забув, що він може зробити
Свій виступ 22 вересня на Генеральній асамблеї ООН президент Володимир Зеленський почав із розповіді про обстріл Шефіра і заклику «Час прокинутися!». Він нагадав, що з цими ж словами генсек ООН звертався до світових лідерів напередодні Генасамблеї.
Зеленський пояснив, у чому саме й чому міжнародній спільноті «потрібно прокинутися». Саму ж ООН він порівняв з пенсіонером, який не розуміє сенсу життя. Однак він вірить у її майбутнє.
Свій виступ у самому його початку президент назвав нетиповим для ООН, але «точно корисним для кожного з вас».
Основні тези виступу Зеленського в ООН
- Замах на першого помічника президента України — це ціна змін в Україні, це ціна реформ.
- У темі нинішньої Генасамблеї зазначено «забезпечити права всіх народів». А що ж ми робили всі 76 років існування ООН? Ми грали в рівність, ми грали в єдність.
- Для початку треба оживити Статут ООН. Це не повинні бути рекомендації, які можна виконувати за бажанням.
- Україна не «засинала». Це складно зробити під звуки вибухів і пострілів, які звучать на окупованому Донбасі восьмий рік поспіль.
- У саміті Кримської платформи про деокупацію Криму взяли участь 46 держав і міжнародних організацій — це і є відданість основним принципам ООН. А те, що сама ООН проігнорувала цей захід, то це «якісь нові, ніким не схвалені принципи».
- Говорячи про Росію, Зеленський сказав, що в ООН немає обраних, яких не можна ображати. Тут всі 193 країни рівні.
- Зараз ніхто не почувається в безпеці. Це може привести до обвалення всієї архітектури міжнародних відносин, і тоді з усіх правил залишиться тільки право сильного.
- Світ не встигає розбиратися з тим, що на нього звалилося, і постійно валиться. ООН піднімає дуже важливі теми і не встигає їх вирішити, тому що з’являються нові. Щоб вирішити їх, головне, чого не вистачає, — сміливості. Тому що ми діємо не як лідери, а як політики.
На закінчення Зеленський сказав, що потрібно перестати називати «дебатами» виступи на Генасамблеї. Дебати — це діалог, не декларації. Це можливість поставити прямі запитання. Він навів приклад такого питання: роздача Росією своїх паспортів на Донбасі, на території іншої держави. «Що це, як не доказ безкарності і неповаги до міжнародного права?» — запитав він.
Фокус нагадує, що раніше генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш зустрівся із Зеленським. Говорили про останні події в Україні, «включаючи тривалі зусилля щодо досягнення миру на Донбасі».