Європейський парламент випустив резолюцію в якій закликав український уряд та парламент завершити роботу над створенням конкурентних умов на ринку електроенергії, який запрацював в Україні у липні 2019 року.
Делегати ЄП наголошують, що це є частиною імплементації угоди про асоціацію ЄС з Україною.
“Новий оптовий ринок електроенергії, який запрацював в Україні у липні 2019 року, досі не є конкурентоспроможним за стандартами ЄС. Тому закликаємо Україну завершити свою реформу та покращити рівень відповідності законодавству ЄС, насамперед шляхом посилення незалежності “Укренерго” та уникнення перехресного субсидування. Закликає Україну модернізувати наявні електростанції, щоб відповідати суворим європейським стандартам екології та безпеки”, – йдеться у документі.
Також європарламентарі заявили, що їх непокоїть те, що в секторі виробництва електроенергії з відновлюваних джерел енергії Україна ще не виконує своїх зобов’язань перед інвесторами і що затримки у виплатах виробникам електроенергії з відновлюваних джерел енергії загрожують розвитку чистих джерел енергії в Україні.
Турбує представників країн ЄС також і стан атомної енергетики в Україні, на їх думку на атомних станціях слід “терміново завершити модернізацію атомних електростанцій та провести розслідування щодо затримки цих процесів, зокрема модернізації Запорізької АЕС”.
“Наголошуємо на важливості посилення інфраструктурної співпраці в регіоні, подальшої диверсифікації енергопостачання України, енергоефективності, розвитку відновлюваних джерел енергії та енергетичного сектору України одночасно із забезпеченням екологічної стійкості”, – йдеться в резолюції.
Перехід до відкритого ринку електроенергії відбувся з 1 липня 2019 року. Новий ринок “на добу наперед” та “внутрішньодобовий ринок” функціонально є біржею, на якій визначається єдина ціна на електроенергію за принципом маржинального ціноутворення на основі балансу сукупного попиту та сукупної пропозиції.