Санду планує «полагодити» відносини з Україною, зіпсовані Додоном
Обрана президентка Молдови Мая Санду хоче «полагодити» відносини з Україною після чотирьох років президентства кремлівського посіпаки Ігоря Додона.
«На жаль, мій попередник не просто не зміг побудувати відносин з Україною, а й, по суті, ізолював нашу державу», — заявила Мая Санду в інтерв’ю Європейській правді.
Вона відзначила, що Додону вдалося жодного разу не відвідати Україну за чотири роки на посаді.
Щодо двосторонньої співпраці, Санду вважає, що Україні і Молдові буде простіше разом рухатися до членства у ЄС.
«Нам треба активніше взаємодіяти для досягнення нашої спільної мети – зближення з ЄС. І Молдова, і Україна задекларували, що одного дня ми вступимо до Євросоюзу. Але для цього нам необхідно змінитися, запровадити європейські стандарти, побудувати сильну державу, яка долатиме корупцію, матиме прозоре урядування та високі стандарти життя», — сказала вона.
Санду також хоче поліпшити торгівлю між Україною та Молдовою.
Крім того, Молдову цікавить досвід України у побудові антикорупційних інституцій і реформі сектора юстиції, наголосила Санду.
Також пані Мая радить Україні врахувати, що «м’який прямий діалог» не допоміг Молдові у Придністров’ї
Попри згоду Молдови обрати «м’який підхід» у переговорах про придністровське врегулювання, це не дозволило вирішити конфлікт навіть протягом 28 років.
Нова очільниця Молдови, що заступить на посаду на початку 2021 року, запропонувала Україні врахувати досвід Молдови у Придністров’ї.
«Наприклад, те, що Молдова обрала м’який підхід. Ми визнали, що Придністров’я є частиною переговорного формату, ми дали тамтешньому бізнесу той самий торговельний режим, який мають наші виробники – зокрема, право вільного експорту до ЄС за Угодою про асоціацію. Ми підписали понад 300 документів про розв’язання конфлікту тощо», — переповіла вона.
Як відомо, на початку 90-х, після завершення гарячої фази придністровського конфлікту, Кишинів дав згоду на «прямий діалог» із ніким не визнаною «владою» в Тирасполі, а Росію погодився вважати «посередником» у врегулюванні конфлікту. Переговори між Кишиневом і Тирасполем тривають досі.
«Але попри всі ці кроки, наразі ми нікуди не прийшли. І цей наш досвід Україні може бути корисно врахувати у діях щодо Донбасу», — пояснила Санду.
Вона також заявила, що вважає неприпустимо федералізацію Молдови.